piątek, 20 kwietnia 2012

PROJEKTY SCENOGRAFICZNE KAZIMIERZA WIŚNIAKA

                                                                                  W Galerii Scenografii przy ul. Gołębiej w Krakowie trwa wystawa projektów scenograficznych Kazimierza Wiśniaka, znanego krakowskiego scenografa, współtwórcy wielu przedstawień Konrada Swinarskiego /w tym słynnego „Wyzwolenia” i „Wszystko dobre co się dobrze kończy”  na deskach Teatru Starego/ oraz wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, z którym zrobił ponad trzydzieści spektakli /m.in. „Ogród miłości” w 1966, „Hamlet, ironia i żałoba” wg Szekspira w 1979, „Kaprys” wg Hauptmanna w 1966, „Tragiczne gry” wg Ferdinanda Brucknera w 1999/.
                                        

     Był uczniem Karola Frycza i Andrzeja Stopki, o których barwnie opowiadał gościom przybyłym na wernisaż 16 kwietnia. Zrealizował ponad 250 spektakli, w tym wiele w swoim rodzinnym mieście Krakowie, w Teatrze im. Słowackiego i w Teatrze Starym, z których pochodzą prezentowane na wystawie projekty.


                                   
     Rysunki Kazimierza Wiśniaka pokazują niezwykłą dbałość o detal i precyzję w przekazywaniu koncepcji scenograficznej /zarówno w rozwiązaniach przestrzennych jak i w podaniu kostiumu/, z czego słynął z resztą także jako profesor na wydziale scenografii w krakowskiej ASP. Studenci trochę się bali jego korekt, gdyż zwykł był wytykać im słabe punkty, zwłaszcza związane z dokładnością rysunku. Profesor Wiśniak wymagał od studentów, by ich projekty były nie tylko interesującą wizją plastyczną, ale także, żeby były czytelne dla pracowni teatralnych.     Artysta powiedział na wernisażu, że dzisiaj nie wszystko to, co zaprojektował wiele lat temu podoba mu się tak samo jak wtedy. Teraz wiele z tych projektów zrobiłby inaczej. Równocześnie wyraził swój dystans do współczesnego teatru, który zubożał plastycznie, i który w takim wydaniu interesuje go znacznie mniej.
 


     Podczas wernisażu była także prezentowana, wydana z okazji jubileuszu 80-lecia artysty, książka „Kazimierz Wiśniak, Życie ze sztuką splecione”, /wyd. Vandre, www.vandre.pl/.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz