poniedziałek, 1 sierpnia 2016

MARIA ANTONINA DLA JAPOŃCZYKÓW

                                         Marie-Antoinette, Delfina (1755-1793)
                                        (C) RMN- Grand Palais (Château de Versailles)/ Gérard Blot

          Postać Marii Antoniny nie przestaje intrygować,  nie tylko samych Francuzów, ale też inne nacje. Zafascynowani nią są Japończycy. Osobę zgilotynowanej podczas Rewolucji Francuskiej królowej spopularyzowała manga stworzona przez Rieko Ikedę w latach 70-tych XX wieku, zatytułowana "Róża Wersalu", a potem nakręcony według niej w 1979 roku  serial anime znany też jako "Lady Oscar". Tytułowa bohaterka, Oscar, wychowywana jak chłopak,  jest rówieśniczką nastoletniej księżniczki austriackiej, przybyłej do Francji by poślubić delfina, przyszłego króla Ludwika XVI. Ta,  sfabularyzowana wersja historii, pomieszana  z wątkami i postaciami fikcyjnymi, podbiła serca Japończyków, ale znana jest też miłośnikom gatunku anime w Europie i Stanach Zjednoczonych.

               
                                         
                                          Vigée Le Brun Louise-Elisabeth (1755-1842)
                                          Portret Marii Antoniny z 1778 w całej postaci, w reprezentacyjnej sukni                                           dworskiej z satyny rozpiętej na panier, trzymającej w dłoni różę.
                                         Versailles, châteaux de Versailles et de Trianon
                                         Photo (C) Château de Versailles, Dist. RMN-Grand Palais / Christophe Fouin

    Pałac wersalski  i telewizja japońska wspólnie powzięły projekt by pokazać Japończykom prawdziwe życie słynnej Austriaczki, rozpięte pomiędzy dzieciństwem spędzonym na dworze wiedeńskim a tragicznym finałem, gdy jako królowa Francji zostaje poprowadzona na szafot. Losy niezwykłej kobiety, która miała odwagę walczyć o swą niezależność mimo uwikłania w skomplikowane relacje i obligacje władzy, zostaną pokazane poprzez ponad 150 dzieł sztuki: portretów, mebli, obiektów artystycznych, rysunków i grafik, pochodzących nie tylko ze zbiorów Pałacu wersalskiego, ale też z innych, prywatnych i publicznych, kolekcji. Ekspozycja ma przedstawić Marię Antoninę w kontekście całego kręgu postaci należących do rodziny królewskiej i francuskiego dworu, w tym przede wszystkim króla Ludwika XV - dziadka Ludwika XVI, męża Marii Antoniny, jego przyrodnich braci, książąt Prowansji i Artois, portretowanych przez takich nadwornych malarzy, jak Francois Hubert Drouais, Louis Michel Vanloo i Joseph Siffred Duplessis.

                                         Louis XVI (1754-1793)
                                         Martin Van Meyten le Jeune (1695-1770)
                                         (C) RMN (Château de Versailles)/ Daniel Arnaudet

   Wśród dworskich artystów skupionych wokół Marii Antoniny poczesne miejsce zajmuje malarka Elisabeth-Louise Vigee-Lebrun, która ciesząc się zaufaniem królowej namalowała szereg jej podobizn, nie tylko w ujęciu oficjalnym, ale także bardziej intymnych.

                                          Marie-Antoinette podczas polowania
                                          Louis Auguste Brun, zwany Brun de Versoix 1758-1815
                                          (C) Château de Versailles, Dist. RMN/ Christophe Fouin

Portrety te miały za cel wspieranie wizerunku królowej, nadszarpniętego w okresie gdy zaczęto ją oskarżać o nadużycia i nadmierne wydatki, a nawet upatrywać w jej osobie przyczyny wszelkiego zła w państwie. 

                                        Marie-Antoinette w stroju amazonki
                                        Adolf-Ulrik Wertmuller 1788
                                        (C) RMN- Grand Palais (Château de Versailles)/ Gérard Blot

   Wystawa ma również przybliżyć Japończykom osobisty smak królowej, która wiele czasu i energii poświęcała nie tylko własnej garderobie, ale też organizacji i wystrojowi prywatnych apartamentów, gdzie zwykła otaczać się wyrafinowaną wystawnością. Popierana przez administrację wersalską Maria Antonina mogła skupić wokół siebie najlepszych artystów i rzemieślników, którzy wykonywali dla niej meble oraz drobniejsze przedmioty sztuki. Wśród nich ważne miejsca zajmowali: ebenista Jean Henri Riesener, stolarz Georges Jacob i brązownik Pierre-Philippe Thomire. Oprócz ich wytworów  wystawa zaprezentuje wyroby z manufaktury porcelany w Sevres, wszystkie powstałe tam serwisy, między innymi słynny "Japon" inspirowany porcelaną Imari.

                                            Marie-Antoinette Królowa Francji
                                            Elisabeth Louise Vigée-Le Brun 1755-1842
                                            (C) Château de Versailles, Dist. RMN/ Christophe Fouin

    Najbardziej oryginalną i spektakularną częścią ekspozycji ma być prezentacja prywatnego apartamentu królowej, który został urządzony w 1782 roku na parterze dziedzińca marmurowego. Pokój i łazienka zostaną zaaranżowane przy użyciu w większości umeblowania z epoki, ale nieistniejąca dziś stiukowa biblioteka zostanie odtworzona w technologii 3D.
Wystawa pokaże Japończykom, po raz pierwszy w ich kraju, w tak szerokim zakresie, bogactwo i nowatorstwo, jakimi odznaczają się dzieła sztuki i rzemiosła powstałe z inspiracji Marii Antoniny, znanej z upodobania do japońskiej laki i fascynacji sztuką orientu.
 Wystawa "Marie-Antoinette, une reine à Versailles" /Maria Antonina, królowa w Wersalu/ będzie prezentowana w Tokyo,  w Mori Arts Center Gallery, od 25 października 2016 do 26 lutego 2017 roku.
Wystawa "Marie-Antoinette, une reine à Versailles" /Maria Antonina, królowa w Wersalu/ będzie prezentowana w Tokyo,  w Mori Arts Center Gallery, od 25 października 2016 do 26 lutego 2017 roku.

Wystawa "Marie-Antoinette, une reine à Versailles" /Maria Antonina, królowa w Wersalu/ będzie prezentowana w Tokyo,  w Mori Arts Center Gallery, od 25 października 2016 do 26 lutego 2017 roku.

all rights reserved by ModArte_mag
photos:service press of Palace of Versailles /only for this publication, prohibited to copy/.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz