wtorek, 17 listopada 2015

FASHION PHILOSOPHY FASHION WEEK POLAND 2015   W Łodzi zakończyła się, trwająca od 12-15 listopada, kolejna,13-ta już edycja Fashion Philosophy Fashion Week Poland. 

           Finał pokazu Violi Śpiechowicz  fot.Mike Pasarella
Zanim zdam relacje z najważniejszych wydarzeń imprezy chciałabym pokrótce opowiedzieć skąd wzięła się idea Fashion Week`u na świecie. Zorganizowane pokazy dla prasy i zagranicznych kupców odbywały się w Paryżu regularnie od początku XX wieku /pierwsze prezentacje na „żywych manekinach”  /modelkach/ miały miejsce już w 1858 roku, za sprawą Anglika Charles`a Fredericka Worth`a, który założył pierwszy w świecie dom mody. Inni kreatorzy zaczęli go w tym naśladować i do wybuchu II wojny światowej paryski Chambre Syndicale de la Haute Couture czuwał nad organizacją i harmonogramem coraz liczniejszych pokazów. Korzystając z chwilowej niemocy Paryża w okresie wojny  amerykańska dziennikarka Eleanor Lambert postanowiła wypromować amerykańską modę i zorganizowała w 1943 roku w Nowym Yorku Press Week, który jednak był imprezą bardzo zamkniętą, zarezerwowaną jedynie dla dziennikarzy. Ci ostatni stali się po wojnie bardzo ważni i zaczęli wydawać arbitralne opinie na temat mody. Mieli nawet przewagę nad kupcami, których dopuszczano do oglądania modeli w showroomie dopiero po pokazach. 
Pierwsze powojenne prezentacje w Europie były organizowane z inicjatywy włoskiego arystokraty, Giovanniego Battisty Giorgini i odbywały się od 1952 roku we florenckim Palazzo Pitti. W 1957, ze względu na wielki sukces i dużą ilość przybywających gości, zostały przeniesione do Mediolanu. Paryska Semaine de la Mode oficjalnie została zorganizowana po raz pierwszy w 1973 roku w Pałacu Wersalskim z inicjatywy Chambre Syndicale du Prêt-à-Porter des Couturiers et des Créateurs de Mode. Dość szybko pomysł ten powielił Mediolan, gdzie Camera Nazionale della Moda przekształciła w 1975 roku tamtejsze prezentacje w Fashion Week. Za sprawą amerykańskiej Rady Kreatorów Mody, do światowych miast mody dołączył w 1993 roku Nowy York, a wkrótce także Londyn, w którym zorganizowane prezentacje, głównie młodych obiecujących projektantów, odbywały się już od 1983 r.
W 2007 roku na całym świecie odbywało się już 40 Fashion Weeks, z których kilka cieszy się niekwestionowaną renomą.
Kiedy na przełomie lat 80-tych i 90-tych jeździłam do Paryża oglądać tamtejsze pokazy nic jeszcze nie wskaywało na to, że Fashion Week zawita kiedyś także do naszego, tak bardzo, również na terenie mody niedoinwestowanego kraju.  
W 2009 roku jednak do listy miast mogących pochwalić się własnym Tygodniem Mody dołączyła też Łódź. 
Fashion Philosophy Fahion Week ma więc już za sobą pięć lat istnienia i sam reklamuje się jako najważniejsze u nas wydarzenie związane z modą.

                      
           Gala inauguracyjna Fashion Philosophy Fashion Week 
           fot. Mike Pasarella
Wszystkie pokazy, wystawy oraz imprezy towarzyszące tej edycji miały miejsce w Hotelu Double Tree by Hilton. 

Jak zwykle, Showroom przyciągał sporo gości. Strefa, w której prezentowało się kilkudziesięciu twórców unikatowych ubrań, biżuterii i dodatków daje możliwość bezpośredniego spotkania z projektantem oraz za każdym razem inne, oryginalne i unikatowe propozycje.
Były prezentacje zarówno uznanych już polskich projektantów, jak też tych dopiero zaczynających swą przygodę z modą, a także zwycięzcy konkursu Seat dla młodych projektantów.
Propozycje na sezon wiosna-lato 2016 przedstawili Joanna Kędziorek, Maria Wiatrowska, Natalia Jaroszewska i Piotr Drzał.Zaprezentowano kreacje z innych światowych imprez poświęconych modzie o znaczeniu globalnym, takich, jak Moda Lisboa czy Fashionclash Maastricht.


                     
Viola Śpiechowicz fot. Mike Pasarella
                                Viola Śpiechowicz fot.Mike Pasarella

Specjalnym gościem ostatniego FWFP był Jerzy Antkowiak – legendarna postać polskiej mody - którego retrospektywną kolekcję zaprezentowano podczas gali otwarcia.

                   
       Jerzy Antkowiak w trakcie gali inauguracyjnej fot. Mike Pasarella
                 

Retrospektywny pokaz Jerzego Antkowiaka fot. Mike Pasarella
 
Nie można pominąć promocji książki „Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody” autorstwa Antkowiaka i Agnieszki I. Janas, ani spotkania z twórcą, który kształtował polską modę w surowych latach socjalizmu pracując jako projektant /od 1961/, a potem dyrektor do spraw wzornictwa /1979-85/ w firmie Moda Polska.

 Retrospektywny pokaz Jerzego Antkowiaka fot. Mike Pasarella

Poziom pokazów jest coraz lepszy, mamy też uzdolnionych projektantów, którzy zwracają uwagę publiczności i dziennikarzy także poza granicami kraju. Tym razem w Łodzi pojawiła się znowu Viola Śpiechowicz prezentując swą najnowszą kolekcję „Light Union”, dopiero co wysoko docenioną na wrześniowym Fashion Week w Nowym Yorku, podczas pokazu w tamtejszym New Museum.
 
Jedną z ciekawszych była też prezentacja marki Gorsky w ostatnim dniu imprezy. Poniżej kilka migawek z tego pokazu.
                  
                                                                Gorsky  fot. Mike Pasarella

                                                                 Gorsky   fot. Mie Pasarella
                                                                 Gorsky    fot. Mike Pasarella
                                                                Gorsky   fot. Mike Pasarella

                           
Atrakcją ostatniej edycji Fashion Philosophy Fashion Week  była wystawa ilustracji mody “Across Poland with Best Fashion Illustration. Fall 2015 – Spring 2016”, w ramach której pokazano ponad 100 prac 46 najlepszych światowych ilustratorów mody. Pomysłodawca tej ekspozycji, Tomasz Królikiewicz, podkreślał w swych komentarzach ważną rolę jaką pełnią ilustratorzy mody w procesie jej upowszechniania. Wśród prezentowanych artystów znalazła się współpracująca  swego czasu z Johnem Galliano oraz marką Louis Vuitton - Helen Bullock, uważana za najważniejszą ilustratorkę mody w Nowym Yorku - Veronica Lawlor i tworząca wizerunki uznanych światowych modelek - Caroline Andrieu.
Wystawa zostanie zaprezentowana także w innych miastach Polski,mam więc nadzieję,że nie ominie Krakowa.

Jak zwykle, ciekawsze od samego wybiegu często okazywały się kulisy pokazów. Oto kilka  migawek z backstage, ulubionego miejsca niektórych fotografów mody.
      
                      
                    fot. Adriana Pasarella

                    
                            fot. Adrianna Pasarella
                                fot. Adriana Pasarella
                               fot. Adriana Pasarella

                                       
tekst: Dorota Morawetz ©
 
z wykorzystaniem: http://www.meltyfashion.fr/la-fashion-week-ou-l-histoire-des-semaines-de-defiles-mode-a213637.html [dostęp: 17.11.2015]

http://www.lemonde.fr/mode/visuel/2014/02/07/une-histoire-des-defiles-de-mode_4362302_1383317.html  [dostęp:17.11.2015] 
oraz materiałów prasowych organizatora 

all rights reserved               Brak komentarzy:

Prześlij komentarz