poniedziałek, 6 stycznia 2014

OPOWIEŚĆ O ELEGANCKIEJ PARYŻANCE I JEJ GARDEROBIE OD BELLE EPOQUE DO LAT 30-tych XX WIEKU



      
   W serii wystaw dotyczących mody, a tych w Paryżu nie brakuje, chcę odnotować jeszcze jedną, może nie tak spektakularną jak poprzednie, o których ostatnio pisałam. To raczej kameralna ekspozycja opowiadająca za pośrednictwem niebanalnej garderoby jednej z elegantek paryskich, Alice Alleaume, także historię jej zawodowej kariery w środowisku paryskiej haute couture. 
Indywidualna i personalna historia pierwszej sprzedawczyni w zapomnianym dzisiaj maison Cheruit /założonym w 1900 r. i będącym jednym z pierwszoplanowych domów mody aż do lat 30-tych// jest także fascynującą opowieścią o świecie francuskiej mody w okresie rozkwitu haute couture.

                             
                     

                     H. Bocklage, Alice Alleaume, vers 1912.

                     Photographie.
                     Photo H.Bocklage / Droits réservés
                     Prise de vue © Gérard Leyris

Palais Galliera /Muzeum Mody i Kostiumu Miasta Paryża/  w swym projekcie „poza murami” pokazuje w przestrzeni Muzeum Carnavalet niecodzienną kolekcję ubiorów /która niedawno weszła jako donacja do zbiorów Muzeum Mody, a obejmuje niemal cały wiek od lat 1830-tych do 1930-tych/ uzupełnioną obrazami i grafikami ze zbiorów Muzeum Carnavalet przywołującymi słynne świątynie luksusu ówczesnego Paryża, rue de la Paix i plac Vendome, oraz dokumentacją fotograficzną modeli i próbkami materiałów przechowywanymi w Paryskich Archiwach.




                  Robe du soir (non griffée), vers 1922-1924.

               Crêpe de soie noir, broderies de perles 
                     turquoise, de perles transparentes argentées, 
             de fils de soie rose fuchsia et bronze
                (motifs d’écailles et fleurs). Fleurs en 
velours rose.
                   © Stéphane Piera / Galliera / Roger-Viollet
 
      
    Nicią przewodnią ekspozycji jest postać Alice Alleaume i jej życie, podzielone na cztery etapy wyznaczone przebiegiem jej  kariery jako sprzedawczyni w domach mody. Scenografia punktuje zachodzące w życiu i pracy Alice zmiany prowadząc widza od pierwszych lat nauki i wpływów rodzinnych, które skierowały ją w stronę świata haute couture, poprzez środowisko paryskiej mody skupiające się na rue de la Paix i place Vendome oraz  przez dom mody Cheruit, gdzie kariera Alice osiągnęła swoje apogeum, aż po lata 30-te, kiedy to, obdarzona świetnym gustem, doświadczeniem i wyczuciem stylu, będąc jedną z najlepiej ubranych i oryginalnych Paryżanek, wcieleniem paryskiego szyku, uczestniczy w światowym życiu znacząc swą obecnością i niepowtarzalną elegancją najgłośniejsze paryskie wydarzenia.


                                



                        Robe du soir (non griffée), 1920-1925.

                        Lamé argent et bleu, pans en mousseline 
                        de soie bleue, broderies de strass sur 
                        tulle de soie bleu.

                        © Stéphane Piera / Galliera / Roger-Viollet
     
    Paryska moda tego czasu jest znakomicie zilustrowana kreacjami noszącymi metkę najsłynniejszych ówczesnych domów mody, począwszy od Ch. Fr. Worth`a, założyciela paryskiej haute couture /otworzył on pierwszy na świecie dom haute couture w 1857 r. na 7, rue de la Paix /, poprzez Doucet, Paquin, Cheruit. Ale pośród nich można też oglądać  bardzo oryginalne modele pozbawione znanych „griffes” i są one dowodem na świetny, wyrobiony gust ich właścicielki, która potrafiła doskonale docenić walory ubioru nawet jeśli nie był on sygnowany znaną marką.
    
    Alice Alleaume, prawdziwa kobieta swoich czasów, jako jedna z pierwszych nosiła kostium kąpielowy z dżerseju i piżamy plażowe oraz domowe, hit mody lat 20-tych i 30-tych.


                            



                   Robe du soir « Sèvres », 1934-1935.

                   Illustration originale à la gouache,

                   extraite de l’album Collection 1934-                     1935,réalisée dans les ateliers Jeanne Lanvin.

                   © Patrimoine Lanvin

    Alice korzystała z usług najsłynniejszych paryskich modystek tego czasu, jak Cecylia Marguerite czy Le Monier. Była też amatorką biżuterii, a w jej kolekcji znajdują się znakomite przykłady biżuterii w stylu Art Deco, który ostatnio w Paryżu powraca jak refren w trwających właśnie wystawach: w Cite de l`Architecture na Trocadero /wystawa 1925 Quand L`Art Deco seduit le monde/ i w Grand Palais /wystawa poświęcona słynnej w całym świecie firmie biżuteryjnej Cartier, której spora sekwencja odnosi się do lat 20-tych i 30-tych i Światowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej z roku 1925/.

                            
                

                 Jean Béraud, La sortie des ouvrières 
                 de la maison Paquin, rue de la Paix, 
                 vers 1902.

                 Huile sur bois.
                 © Musée Carnavalet / Roger-Viollet

    Opowieść o pierwszej sprzedawczyni  domu mody Cheruit i jej zawodowej drodze jest przy okazji opowieścią o paryskiej haute couture, o jej wielkich nazwiskach i nikomu nie znanych szwaczkach, tzw. midinetkach, które na zapleczu wielkich domów mody, w ukrytych przed okiem bogatych klientek ateliers, wykonywały żmudną i jakże cenną pracę, a jej efekty były podziwiane na najsłynniejszych przedstawicielkach światowego życia politycznego i kulturalnego. Także na samej Alice Alleaume, która porzuciwszy pracę w maison Cheruit stanęła w szeregu swoich wcześniejszych klientek stając się jedną z najelegantszych kobiet Paryża.


                   

                 Anonyme

                 Femme à l’écharpe
                 Huile sur bois 1900.
                 Anonyme © Droits réservés
                 Photo © Musée Carnavalet / Roger-Viollet

Wystawa ROMAN D’UNE GARDE-ROBE,
LE CHIC D’UNE PARISIENNE DE LA BELLE ÉPOQUE AUX ANNÉES 30 

czynna: 17 października 2013 – 16 marca 2014

MUSÉE CARNAVALET
Histoire de Paris
23, rue de Sévigné - 75003 Paris
www.carnavalet.paris.fr