czwartek, 24 stycznia 2013

RETOURNENT LES VESTES


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=j-xRTr3KmsM



    W środę 23 stycznia 2013 odbył się w Paryżu niezwykły performance mody zatytułowany „Retournent Les Vestes” /wywracając na lewą stronę  marynarki/. 
W siedzibie APC /Atelier de production et de creation/ Jean`a Touitou  przy  rue Madame Olivier Saillard  /dyrektor Muzeum Galliera, historyk i teoretyk mody/ i jego muza Violetta Sanchez /słynna modelka, ikona lat 80-tych, muza Helmuta Newtona i YSL, ostatnio pracująca jako aktorka filmowa i telewizyjna/ wykonali wspólnie zabawny i inteligentny, ironiczny, pełen odniesień zarówno do historii mody jak i jej współczesnych perypetii, 20-minutowy spektakl, w którym obydwoje okazali się świetnymi aktorami pełniąc na zmianę rolę modela demonstrującego niebywały potencjał możliwości transformacji ukryty w zwykłej męskiej marynarce /nota bene stanowiącej część nieskazitelnego garnituru Monsieur Saillard`a/ i lektora odczytującego ekscentryczne nazwy i opisy, pełne ewidentnych i ukrytych aluzji /czytelnych jedynie dla wtajemniczonych/ kolejnych modeli /nawiązanie do historycznych pokazów mody kiedy to odczytywano tylko numery i nazwy pojawiających się modeli/. 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZaObKU2RNKI

Moda, która jest dla Oliviera Saillard przedmiotem badań naukowych, równocześnie stanowi dlań źródło inspiracji do oryginalnych  interpretacji o charakterze konceptualno-artystycznym, czego wyrazem był wspomniany performance, nie pierwszy z resztą na koncie tego cenionego we Francji znawcy mody. Od jakiegoś czasu każdy sezon paryskich pokazów przynosi kolejną tego typu manifestację w  wydaniu Saillard`a stanowiącą swoisty konceptualny komentarz do mody. 
We wrześniu zeszłego roku w Musee Galliera miał miejsce inny, również animowany przez przez Saillard`a, performance The Impossible Wardrobe,  z udziałem, tym razem, słynnej i zjawiskowej, jak zawsze, Tildy Swinton, która odziana w biały laboratoryjny fartuch i białe rękawiczki, cała rozbielona i niejako „zneutralizowana”, przymierzała na siebie kolejne ubrania z muzealnej kolekcji, przeglądając się w lustrze przed obecną na tym szczególnym pokazie mody publicznością. Saillard stworzył widowisko prezentujące w czasie 40 minut – tyle co średni czas trwania pokazu - historię mody poddając równocześnie w wątpliwość "możliwość noszenia muzealnych ubrań”, wśród których znalazły się prawdziwe skarby z archiwów remontowanego właśnie muzeum.

 http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5rp7aggO9B4 


  “Retournent Les Vestes” to perfekcyjny spektakl, odegrany w każdym słowie i geście z niebywałą precyzją przez zgrany duet Saillard- Sanchez, zabawny, dowcipny, ironiczny, co można zobaczyć na video, którego kilka części mogłam umieścić tutaj dzięki uprzejmości ich autorki Diane Pernet.Z resztą wszystkie są do obejrzenia na youtube co gorąco polecam.


środa, 9 stycznia 2013

Mannequin - le corps de la mode




  Kolejną ciekawą wystawę zapowiada paryskie Musee Galliera w ramach swego programu “hors de murs”, który pozwala na kontynuację działalności wystawienniczej słynnego muzeum mody podczas gdy remontowana jest jego stała siedziba mieszcząca się w pięknym Palais Galliera. Wystawa „Manekin-ciało mody” wyprodukowana dla „Rencontres d`Arles” 2012 cieszyła się wielkim sukcesem i dlatego postanowiono ją pokazać także w Paryżu, w Les Docks – Cité de la Mode et du Design, o którego otwarciu pisałam parę miesięcy temu.


               

                       Anonim, 1917

                  Modelki z domu mody Paquin

                  © Galliera/Roger-Viollet

    Bohaterem ekspozycji jest modelka /warto pamiętać, że w języku francuskim słowo le mannequin oznacza zarówno manekina jak i żywą modelkę/ - główna postać w procesie  rozpowszechniania mody. Pokazana w różnych odsłonach, od pierwszych fotografii z XIX wieku po współczesne strony magazynów mody, reklamy i filmy video, uosabia przeciwności przemysłu mody, który,   nastawiony na produkcję wyobrażeń, wciąż  jest rozdarty pomiędzy kreacją a komercją.


                                    

                        Anonim, 1925

                   Krawiec Paul Poiret i jego modelki

                   © Galliera/Roger-Viollet




    Wystawa czynna od 16 lutego do 19 maja 2013 zaprezentuje blisko 120 fotografii takich słynnych fotografów, jak Horst P. Horst, Erwin Blumenfeld, Henry Clarke, Helmut Newton, Guy Bourdin, Nick Knight, Corinne Day czy Juergen Teller / w większości z kolekcji Muzeum Galliera/, filmów video, magazynów mody i innych przedmiotów, jak manekiny wystawowe, manekiny krawieckie, główki fryzjerskie…

                   

                                                           Juergen Teller, 1996
                        Kristen McMenamy 3, London

                        © Juergen Teller avec l’aimable

                        autorisation de la galerie Lehmann

                        Maupin, New York/Galliera



   Pokazując bardziej lub mniej wyidealizowane ciała modelek, wystylizowane, sformatowane, spreparowane na potrzeby kolejnego wyobrażenia o ideale kobiecego piękna i powielane w nieskończonej ilości, wystawa stawia pytanie o granice estetyczne i ludzkie,  nieustannie przekraczane po to by sprzedawać iluzje. Jest to historia fotografii mody bardziej z punktu widzenia modela niż fotografa, poprowadzona od anonimowej modelki do cover-girl, od wieszaka na ubrania do sex-symbolu i od top modelki po zwykłą dziewczynę z sąsiedztwa.


                                              Guy Bourdin, été 1978
                                              Charles Jourdan

                                              Mannequin Nicolle Meyer

                                              © Guy Bourdin avec l’aimable autorisation de la galerie Michael Hoppen
                                              Contemporary, Londres


Komisarz : Sylvie Lécallier, odpowiedzialna za kolekcję fotograficzną Muzeum Galliera

Scenografia : Jean-Julien Simonot

Wystawa wyprodukowana w Paryżu przez les Docks - Cité de la Mode et du Design we współpracy z Artevia.